Bostitch Full-Strip Premium Standard Staples
Stock #1901Standard - 1/4" Leg - 1/2" Crown - Holds 28 Sheet(s) - for Paper - Chisel Point - Silver - 1.6" Height x 1.1" Depth x 4.1" Length - 210 Per Strip - 5000 / Box
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1901 |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | Full-Strip Premium Standard Staples |
| Product Description | Premium, full-strip standard staples provide reliable stapling performance for any standard stapler. They are designed for use with Bostitch-PaperPro Desktop, inPower and Long Reach Staplers. Crown width is 1/2" , and leg length is 1/4". Each staple fastens up to 28 sheets. Staples are bundled into a full strip of 210 staples. |
| Packaged Quantity | 5000 / Box |
| Product Type | Staples |
| Staple Per Strip | 210 |
| Staple Type | Standard |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Sheet Capacity | 28 |
| Application/Usage | Paper |
| Features | Chisel Point |
| Product Color | Silver |
| Height | 1.6" |
| Depth | 1.1" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
| Compatibility |
PaperPro Models Stapler:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.