enMotion Recessed Towel Dispenser
Stock #59466Roll Dispenser - 16.4" Height x 13.3" Width x 8" Depth - Stainless Steel - Gray - Hands-free, Smart Sensor, Time Delay - 1 Each
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 59466 |
| Brand Name | enMotion |
| Product Name | Recessed Towel Dispenser |
| Product Description |
Advanced, hands-free, electronic towel dispenser is engineered to be recessed into the wall of commercial washrooms for a built-in look and fit. High-tech functionality, sleek stainless steel styling and quality toweling make positive statements about your facility. The dispenser automatically dispenses a single towel when the user moves his/her hand in front of the unit's motion sensor. Adjustable settings for sheet length, time delay and dispensing mode control usage and increase operational efficiency. High-capacity system and paper transfer mechanism provide continuous service while reducing maintenance costs. The enMotion Recessed Automated Towel Dispenser extends only 3" from the wall. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Towel Dispenser |
| Dispenser Type | Roll |
| Dispenser Operation | Electric |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 16.4" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 8" |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
ADA |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.