Bostitch Spring-Powered 15 Handheld Compact Stapler, Black
Stock #ACI1455Staples Upto 15 Sheet - Holds Upto 105 Staple - Half Strip - Staple Size: 0.25" - Black, Gray - 1 Each
- One-Finger stapling by PaperPro requires 80% less force
- No-Jam technology for smooth, hassle-free stapling
- Compact and lightweight for comfortable, handheld use
- Stands vertically to save desk space
- Easily staples up to 15 sheets of paper
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1455 |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | 1455 |
| Product Name | Spring-Powered 15 Handheld Compact Stapler, Black |
| Product Description | Unique, reduced-effort, PaperPro One-Finger spring-powered technology makes stapling 15 sheets of paper an easy squeeze. Standing vertically, the compact, curved ergonomic shape is easily grabbed and fits perfectly in the curves of your hands for a comfortable, handheld stapling experience. Design allows jam-free operation for smooth, repetitive stapling. Half-strip stapler holds up to 105 standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Staple Capacity | 105 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Half Strip |
| Sheet Capacity | 15 Sheet |
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.6" |
| Width | 1.5" |
| Length | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Additional Warranty Information |
2-Year Limited warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.