Avery® Durable View Binder 1" , Round Rings, 5½" x 8½" , White
Stock #AVE17116
$14.57
/ 1 Each
- 1 + $14.57 EA
1" Binder Capacity - Half-letter - 5 1/2" x 8 1/2" Sheet Size - 175 Sheet Capacity - 175 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - White - No - Adhesive, Durable, Long Lasting, Pocket, Recyclable, Split Resistant, Tear Resistant, UV Resistant - 1 Each
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17116 |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View Binder 1" , Round Rings, 5½" x 8½" , White |
| Product Description | The Avery® 17116 Durable View Mini 3 Ring Binder, designed to hold 5.5 x 8.5 paper, is a great choice for your organizational needs. This white 3 ring mini binder is efficient for those who require a compact office binder, school binder, wedding binder, or recipe binder without sacrificing capacity. With its sturdy build, the 1 inch binder provides durability while maintaining a sleek, professional look appropriate for any workspace. Ideal for office, school, or personal use, this small binder accommodates a substantial amount of mini binder paper, making it versatile for various documents. Featuring round rings, this 3 ring binder securely holds up to 175 sheets, ensuring your papers stay in place. Two interior pockets provide additional storage for any loose or unpunched pages, while the durable cover material offers a protective exterior. Clear-view covers and a customizable spine allow for easy personalization, helping you update and identify contents quickly. Combining durability, compact design, and everyday versatility, this mini 3 ring Avery® binder is a practical solution for keeping your documents neat, protected, and easy to manage wherever you use it. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Binder |
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 175 |
| Sheet Standard | Half-letter |
| Sheet Size | 5 1/2" Width x 8 1/2" Length |
| Number of Rings | 175 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.