Avery® Printable Note Cards, Two-Sided Printing, 4-1/4" x 5-1/2" , 60 Cards (5315)
Stock #AVE5315
$31.33
/ 60 / Pack
- 1 + $31.33 BX
97 Brightness - 4 1/4" x 5 1/2" - 80 lb Basis Weight - 216 g/m² Grammage - Matte - Perforated, Heavyweight, Rounded Corner, Jam-free, Smudge-free, Micro Perforated, Pre-scored, Smooth Edge, Recyclable - White - 30 Sheets - 60 / Pack
- Make changes and print new cards at a moment's notice
- Design and print cards from your desktop in minutes
- Heavyweight and pre-scored; includes envelopes
- Free online templates
- Compatible with laser printers
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5315 |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Printable Note Cards, Two-Sided Printing, 4-1/4" x 5-1/2" , 60 Cards (5315) |
| Product Description | Custom design professional-looking note cards using your printer. Ideal for creating Thank You Cards, announcements, invitations and more. Ultra-fine perforations allow you to separate cards easily and cleanly. Heavyweight cardstock sheets feed automatically from your laser printer's paper tray. Note cards include coordinating envelopes. Free, easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs are available online. |
| Packaged Quantity | 60 / Pack |
| Product Type | Note Card |
| Total Number of Sheets | 30 |
| Sheet Size | 4 1/4" x 5 1/2" |
| Basis Weight | 80 lb |
| Grammage | 216 g/m² |
| Print Technology | Laser |
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 97 |
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
Laser Printers |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.