Brother HL-L2400D Desktop Wired Laser Printer - Monochrome
Stock #BRTHLL2400D
$192.71
/ 1 Each
- 1 + $192.71 EA
32 ppm Mono - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - 250 Sheets Input - 35000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - USB
- Fast print speeds up to 32 ppm to increase productivity
- Automatic duplex printing and Toner Save Mode for an eco-friendly approach to printing
- 250-sheet input tray to reduce paper refill frequency
- EPEAT Silver-rated and Energy Star qualified
- Conveniently connect with Hi-Speed USB 2.0
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | HLL2400D |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | HL-L2400D |
| Product Name | HL-L2400D Compact Monochrome Laser Printer |
| Product Description | HL-L2400D Compact Monochrome Laser Printer prints as fast as 32 ppm in resolutions up to 1200 x 1200 dpi. Maximum monthly duty cycle produces up to 35,000 pages. 250-sheet input tray helps minimize paper refills. Standard tray holds a variety of paper sizes including letter, legal and executive. Automatic duplex printing and Toner Save Mode provide an eco-friendly approach to printing. Printer is Energy Star qualified and EPEAT Silver-rated. Connect using Hi-Speed USB 2.0. Printer is compatible with TN830, TN830XL and TN830V toner cartridges. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 32 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| USB | Yes |
| Ethernet | No |
| Wireless LAN | No |
| Display Screen Type | LED |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Duty Cycle | 35000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2500 |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 7.2" |
| Width | 14" |
| Depth | 14.2" |
| Weight (Approximate) | 15.6 lb |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.