Brother MFC-L2820DW Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome - Gray
Stock #BRTMFCL2820DWCopier/Fax/Printer/Scanner - 34 ppm Mono Print - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - Up to 35000 Pages Monthly - Monochrome Scanner - 1200 x 1200 dpi Optical Scan - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria, Brother Mobile Connect, Google Cloud Print - USB - For Plain Paper Print - 1 Each
- Fast print speeds up to 34 ppm to increase productivity; all-in-one device to print, copy, scan and fax
- Print from your mobile device using AirPrint, Mopria and Brother Mobile Connect apps
- Use the 2.7" color touch screen to print from and scan to cloud-based apps
- Versatile connectivity options include wireless, Ethernet and Hi-Speed USB 2.0
- Advanced security features such as Enterprise Security, setting lock, IP filter and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCL2820DW |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | MFC-L2820DW |
| Product Name | MFC-L2820DW Business-Ready Monochrome Multifunction Laser Printer with Print, Copy and Scan, Mobile Printing, 700 Prints In-box and Available Toner Subscription |
| Product Description |
Product Description Have a business with high-volume printing needs? Sounds like it's time to get to know the Brother MFC-L2820DW monochrome all-in-one laser printer. The perfect pick for offices that do a lot of printing, copying and scanning, this printer is as hardworking as the people who use it. While delivering consistently crisp, easy-to-read black and white prints, it saves time with fast print speeds up to 34 ppm and duplex printing that also saves money on paper. Built-in value includes 700 pages of in-box toner and a variety of free cloud services with no extra fees needed to use them. Versatile paper handling decreases the number of manual tasks in your day with a 250-sheet paper tray that reduces the frequency of paper refills, and a 50-page auto document feeder that expedites multipage copy, scan and fax jobs. Its integrated 2.7" touchscreen makes navigation simple and straightforward and lets users print-from and scan-to popular cloud-based apps. Flexible connection options include dual-band wireless, Ethernet and USB 2.0 while advanced security features offer peace of mind to help safeguard information and maintain secure connections while printing. Combining updated aesthetics and a durable, compact build, this multifunction wireless printer is an efficient, time-saving addition to any workspace. Sign up for Refresh EZ Print, the subscription service that ships toner and ink to your home office for less, before you need it. With subscription plans to suit any printing need, this optional service provides an easy and effective way to never worry about running low on toner again. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| First Print Speed | < 8.5 Second |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Processor Speed | 600 MHz |
| USB | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Supported Network Protocols |
|
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Screen Size | 2.70" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scan Color | Monochrome |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Scan To |
|
| Copy Color | Monochrome |
| A4 Mono Copy Speed (cpm) | 34 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling | 1 x 250 Sheet Tray |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 100 sheets |
| Operating System Supported |
Linux,Mac OS X 11,Windows Server 2012,Mac OS X 14.x,Windows Server 2012 R2,Mac OS X 12.x,Windows 10,Mac OS X 13.x,Windows 11,Windows Server 2016,Windows Server 2019,Windows Server 2022,iOS |
| Duty Cycle | 35000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2500 |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 12.5" |
| Width | 16.1" |
| Depth | 15.7" |
| Weight (Approximate) | 25.5 lb |
| Package Contents |
|
| Post-consumer Recycled Content | 0% |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Limited Warranty | 1 Year |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.