Business Source Half-strip Stapler
Stock #BSN03197
$4.23
/ 1 Each
- 1 + $4.23 EA
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 105 Staple - Half Strip - Black - Plastic - 1 Each
- Unbreakable plastic body provides lasting stapling performance
- Rotating anvil allows you to staple papers or pin onto boards
- Easy-to-refill construction allows quick reloading as needed
- Designed to staple up to 20 sheets of paper
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 03197 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Half-strip Stapler |
| Product Description | Half-strip stapler features an unbreakable plastic body that can withstand heavy pressure for long-lasting stapling performance. Rotating anvil quickly switches between staple or pin settings for versatile use. Easy-to-refill design allows you to quickly reload standard-size staples (sold separately). Stapler is designed to fasten up to 20 sheets of paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Staple Capacity | 105 |
| Stapler Type | Half Strip |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.1" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 4.8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.