MasterVision 3-leg Display Easel
Stock #BVCFLX09102MV
$84.73
/ 1 Each
- 1 + $84.73 EA
45 lb Load Capacity - 63" Height x 28.50" Width x 32" Depth - Tabletop, Floor - Metal, Aluminum, Plastic - Silver
- Holds any size easel pad with its full-width, no-pinch pad retainer
- Pad retainer easily snaps off and on
- Adjusts in height from 34" to 63" for tabletop or floor display
- Sturdy telescoping legs feature a heavyweight, locking center brace for stability
- Supports up to 25 lb.
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | FLX09102MV |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Name | 3-leg Display Easel |
| Product Description | Lightweight display easel can hold any size easel pad with its full-width, no-pinch pad retainer that easily snaps off and on. Metal easel also adjusts in height from 34" to 63" for tabletop or floor display. Sturdy telescoping legs feature a heavyweight locking center brace for stability and supports weight up to 25 lb. Adjustable sign holders lock into place. Three-leg display easel also folds easily for storage or transport and features rubber nonskid feet. Legs are made of aluminum. Support arms are made of plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Easel |
| Maximum Adjustable Stand Height | 69" |
| Maximum Load Capacity | 45 lb |
| Features |
|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Height | 63" |
| Width | 28.50" |
| Depth | 32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year manufacturer defect warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.