C-Line Zip 'N Go Letter Expanding File
Stock #CLI48117
$9.53
/ 3 / Pack
- 1 + $9.53 PK
8 1/2" x 11" - 200 Sheets Capacity - Exterior Pocket - Clear - Zipper Closure, Reusable, Archival-safe, Heavyweight - 3 / Pack
- Zippered closure lets you safely store and transport papers
- Translucent material keeps items visible for quick retrieval
- Oversized front pocket holds cover sheet or routing slip
- Heavyweight material securely holds up to 200 letter-size sheets
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 48117 |
| Brand Name | C-Line |
| Product Line | Zip 'N Go |
| Product Name | Zip 'N Go Reusable Envelope with Outer Pocket |
| Product Description | Zippered expanding file lets you safely store and transport papers. Translucent polypropylene provides visibility and document protection. Reusable envelopes also feature an easy-slide zipper to secure your documents. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 200 Sheets |
| Pocket Location | Exterior |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Color | Clear |
| Height | 13" |
| Width | 10" |
| Length | 13" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Additional Warranty Information |
This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault. |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.