CloroxPro™ Bleach Cream Cleanser
Stock #CLO30613
$67.32
/ 8 / Carton
- 1 + $67.32 CT
For Multipurpose - Cream Cleanser - 32 fl oz (1 quart) - Recommended For: Stain Remover, Odor Remover, Soap Scum Remover, Blood Remover, Liquid Remover, Scuff Mark Remover, Mildew Remover, Mold Remover, Grease Remover, Grime Remover, Food Remover, ... - Clear - 8 / Carton
- Fast, strong cleaning power you expect from Clorox bleach to tackle the toughest stains and clean any surface; package may vary
- 13% sodium hypochlorite for tough cleaning power that's gentle on surfaces, easy to rinse and leaves behind a bright shine
- Powerful, fast stain removal that works on stubborn stains like mold and mildew, scuff marks, body fluids such as urine and blood, beverage stains, food stains, grease and more
- Bleach formula cleans surfaces; color-enriched formula shows where it's been applied for complete coverage and easy cleaning
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 30613 |
| Brand Name | CloroxPro™ |
| Product Name | Bleach Cream Cleanser |
| Product Description | With the power of Clorox bleach, Clorox Bleach Cream Cleanser removes stubborn stains and leaves surfaces clean and sanitary. It is easy to use and rinse off while remaining gentle on surfaces. With 1.3 percent sodium hypochlorite, it provides fast, strong cleaning. From CloroxPro, this cleaner is tested for compatibility with most surfaces including sinks, tubs, showers, toilets, kitchen countertops, stainless steel appliances and more. It is ideal for use in healthcare environments. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Surface Cleaner |
| Cleaner Form | Cream Cleanser |
| Cleaner Volume | 32 fl oz (1 quart) |
| Composition |
|
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 11.31" |
| Width | 8.94" |
| Length | 12.69" |
| Weight (Approximate) | 2.59 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.