Formula 409 Multi-Surface Cleaner
Stock #CLO31220CT
$62.53
/ 9 / Carton
- 1 + $62.53 CT
For Multi Surface - Spray - 32 fl oz (1 quart) - Original Scent - Recommended For: Grease Remover, Mold Remover, Mildew Remover, Grime Remover, Germs Remover - Anti-bacterial, Deodorize, Disinfectant - White, Red Spray Bottle - 9 / Carton
- Cleans and disinfects many surfaces in your home; package may vary
- Cleans and cuts through grease and grime on your countertops, stovetops and other surfaces; deodorizes with a fresh clean scent
- Disinfects as you wipe and kills the COVID-19 virus on hard, nonporous surfaces in your home
- Works well on stainless steel, synthetic marble and glazed ceramic tile
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 31220CT |
| Brand Name | Formula 409 |
| Product Name | Multi-Surface Cleaner |
| Product Description | Formula 409 Multisurface Cleaner is the ultimate cleaner, degreaser and disinfectant for your home. Antibacterial formula quickly cuts through grease and grime and disinfects as you wipe, killing more than 99.9 percent of germs on hard, nonporous surfaces, including COVID-19 Virus, salmonella, E. coli, Staph, Influenza A Virus and Herpes Simplex Virus Type 2. When used as directed, this one cleaner works on many surfaces: stainless steel, synthetic marble, glazed ceramic tile, linoleum, countertops, stovetops, sinks, floors, cabinets, tubs and walls. A potable rinse is required for food-contact surfaces. No-bleach formula deodorizes as you clean, leaving a fresh scent. It works great both indoors and outdoors on a wide range of hard, nonporous surfaces. |
| Packaged Quantity | 9 / Carton |
| Product Type | Cleaner/Degreaser/Disinfectant |
| Cleaner Form | Spray |
| Cleaner Volume | 32 fl oz (1 quart) |
| Quantity Per Container | Spray Bottle |
| Container Type | Spray Bottle |
| Scent | Original |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multi Surface |
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.13" |
| Width | 3" |
| Length | 4.88" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.