Cardinal® Premier ONE-TOUCH® Easy Open® Locking Slant-D® Rings Binder
Stock #CRD10330
$31.06
/ 1 Each
- 1 + $31.06 EA
3" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 650 Sheet Capacity - 3 1/2" Spine Width - 3 Ring - Fastener: D-Ring - Pocket: 4, Inside Front & Back - Polypropylene, Chipboard - White - 1.86 lb - Locking Ring, Clear Overlay, Non-stick, PVC-free - 1 Each
- ONE-TOUCH - open, close and lock with one simple motion; an ouchless, no-pinch way to load papers
- Locking Slant-D rings securely hold up to 650 sheets - no gaps or misalignments
- ClearVue covers so you can customize with inserts on all 3 sides for a professional look from any angle
- 4 clear pockets keep unpunched or frequently used sheets close at hand
- PVC-free and nonstick so archival-safe for documents and photographs
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 10330 |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | Premier ONE-TOUCH |
| Product Model | 10330 |
| Product Name | Premier ONE-TOUCH® Easy Open® Locking Slant-D® Rings Binder |
| Product Description | Premier Binder features ONE-TOUCH Easy Open Slant-D rings for a no-pinch upgrade for work, home or school. Ergonomic triggers open, close and lock with a simple motion. ClearVue covers let you customize all three sides. Nonstick, PVC-free poly won't lift ink and toner. Your pages and binders will always look their best. Four clear, organization-friendly pockets hold unpunched and loose documents. 3" capacity holds 650 sheets. Back-mounted steel rings reduce wear and let pages lie flat. Xtra Life hinges are made to last, resist tears and rips, strong and secure. Design also includes exposed rivets and a sturdy chipboard core. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Binder |
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 650 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 3 1/2" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | D-Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Accessibility | Book Fold |
| Features |
|
| Color | White |
| Material |
|
| Height | 11 5/8" |
| Width | 3 13/16" |
| Length | 11 7/8" |
| Weight (Approximate) | 1.86 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.