Cosco Steel 3-Step Folding Step Stool
Stock #CSC11839GGO
$229.99
/ 1 Each
- 1 + $229.99 EA
3 Step - 300 lb Load Capacity - 14.5" Width x 12.3" Depth x 56" Height - Gray Orange
- Commercial-rated steel construction supports up to 300 lb.
- Foldable design allows easy storage between uses
- Slip-resistant steps provide increased traction
- Perfect for reaching cabinets, high shelves and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 11839GGO |
| Brand Name | Cosco |
| Product Name | Steel 3-Step Folding Step Stool |
| Product Description | The Three-Step Folding Stool features a commercial-rated, steel construction to reliably support up to 300 lb. Foldable design folds flat for easy storage. Slip-resistant steps increase your traction for enhanced safety. Step stool is perfect for reaching cabinets, high shelves, light cleaning and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stool |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Steps | 3 |
| Features |
|
| Color Family | Orange |
| Product Color | Gray Orange |
| Product Material | Steel |
| Height | 56" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 12.3" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.