Dacasso Wastebasket
Stock #DACA2003
$211.91
/ 1 Each
- 1 + $211.91 EA
Square - 12" Height x 9.5" Width x 9.5" Depth - Leather - 1 Each
- Provides stylish texture with crocodile embossed rim
- Complements polished, professional style of your room
- Protects surfaces with soft, velveteen bottom
- Designed for waste paper products
- 14-quart capacity
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Manufacturer Part Number | A2003 |
| Brand Name | Dacasso |
| Product Name | Wastebasket |
| Product Description | Brown Crocodile Embossed Leather Waste Basket features a textured rim to complement the polished, professional look of your room. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. 14-quart wastebasket is designed for waste paper products. Wastebasket coordinates with Dacasso's line of conference room items and leather desk accessories. It's perfect for any office, conference room, study room, hotel and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
| Shape | Square |
| Product Material | Leather |
| Height | 12" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Additional Information |
Finishing: Crocodile |
| Country of Origin | Pakistan |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.