Dacasso Wastebasket
Stock #DACA3403
$211.91
/ 1 Each
- 1 + $211.91 EA
Square - 12" Height x 9.5" Width x 9.5" Depth - Leather - Chocolate - 1 Each
- Complements polished, professional style of your room
- Protects surfaces with soft, velveteen bottom
- Top-grain leather on upper rim
- Faux-leather body and interior lining
- 14-quart capacity
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Manufacturer Part Number | A3403 |
| Brand Name | Dacasso |
| Product Name | Wastebasket |
| Product Description | Chocolate Brown Leather Waste Basket features a top-grain leather rim combined with a faux-leather body and interior lining to complement the polished, professional look of your room. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. 14-quart wastebasket is designed for waste paper products. Wastebasket coordinates with Dacasso's line of conference room items and leather desk accessories. It's perfect for any office, conference room, study room, hotel and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
| Shape | Square |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Chocolate |
| Product Material | Leather |
| Height | 12" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Additional Information |
Felt bottom |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | India |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.