Deflecto Stand-Tall Wall File
Stock #DEF65504H
$23.85
/ 1 Each
- 1 + $23.85 EA
10.63" Height x 9.25" Width x 1.75" Depth - Break Resistant - Black - 1 Each
- Literature Rack allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your style and theme
- Provides comfortable viewing with maximum productivity
- Break Resistant feature for the better rack, organizational usage reliance, and placement convenience
- File Organization application, usage for better interactivity with added efficiency
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 65504H |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Stand-Tall |
| Product Name | Stand-Tall Wall File |
| Product Description |
Wall file pocket features a high-tension front bracket that keeps literature standing upright while preventing materials from slumping forward or losing shape. Open-end design accommodates letter-size, legal-size and oversized files. Extra-capacity pocket holds stacks of paper or literature over 2" deep. Wall file is made from unbreakable plastic and comes with mounting hardware. Wall file is compatible with EZ Link Partition Brackets for hanging on partitions and EZ Link Magnets for mounting on metal surfaces (both sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Rack |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | File Organization |
| Features | Break Resistant |
| Product Color | Black |
| Height | 10.63" |
| Width | 9.25" |
| Depth | 1.75" |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.