DAC® Stax MP-216 Ergonomic Height-Adjustable Monitor/Laptop Riser Blocks Kit, Black
Stock #DTA02250
$9.96
/ 1 Each
- 1 + $9.96 EA
Large x 6" Width x 1.50" Depth x 1.25" Height - Stackable, Adjustable Height, Sturdy, Comfortable, Ergonomic Design - Black - 1 Each - TAA Compliant
- Easy-to-use design quickly raises monitor to comfortable height
- Wide, sturdy base prevents wobbling to sit flat on surfaces
- Perfect for preventing neck strain for ergonomic use
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Manufacturer Part Number | 02250 |
| Brand Name | DAC® |
| Product Line | Stax |
| Product Model | MP-216 |
| Product Name | Stax MP-216 Ergonomic Height-Adjustable Monitor/Laptop Riser Blocks Kit, Black |
| Product Description | Monitor riser block kit provides a more comfortable fit for your DAC Stax Monitors Risers MP-107, MP-211, MP-213 and MP-212 (all sold separately). The kit includes three blocks - one for each side - that attach easily to the three blocks that come with the monitor riser. Add as many levels of blocks as you need to increase the height of your monitor for an ergonomic level to help prevent neck strain. Three-piece base sits flat on surfaces to prevent wobbling.DTA02250 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Riser |
| Size Standard | Large |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.25" |
| Width | 6" |
| Depth | 1.50" |
| Compatibility |
DAC Height Adjustable Stands:
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.