Energizer MAX Alkaline 9 Volt Batteries
Stock #EVE522BP
$9.86
/ 1 / Pack
- 1 + $9.86 PK
For Multipurpose - 9V - 595 mAh - 9 V DC - 5 Year Shelf Life - 1 / Pack
- 1 pack of Energizer MAX 9V Alkaline Batteries, 9 Volt Alkaline Batteries
- These alkaline 9V batteries provide long lasting power for your everyday devices
- The 9V batteries you depend on for everyday electronics, like smoke detectors, safety devices, hand-held meters and toys
- These 9 volt batteries hold power for up to 5 years in storage
- Includes recycled materials *Up to 4% recycled
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 522BP |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | 522BP |
| Product Name | MAX Alkaline 9 Volt Batteries |
| Product Description | Energizer MAX 9V Alkaline Batteries are all about long lasting power for your everyday devices. Made to last, not to leak, these Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play. Use these Energizer 9 volt batteries to power a variety of everyday gadgets and household items, whether you need smoke detector batteries, remote control car batteries, or 9V batteries for your child's favorite toys and games. With a shelf life of up to 5 years, these batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on Energizer MAX 9 volt alkaline batteries to fuel your everyday electronics, whether you're at home, work or play. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 595 mAh |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Shelf Life | 5 Year |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 4.3" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.