Energizer Max Alkaline AA Batteries
Stock #EVEE91BP4
$8.16
/ 4 / Pack
- 1 + $8.16 PK
For Toy, Game, Remote Control - AA - 1150 mAh - 1.5 V DC - 4 / Pack
- 4 pack of Energizer MAX AA Alkaline Batteries, Double A Batteries
- Energizer's #1 longest-lasting MAX AA batteries - up to 50% longer lasting than EVEREADY GOLD in demanding devices
- Long lasting batteries for your AA devices, like toys, games and remotes
- Energizer MAX AA batteries are designed to protect your devices against damaging leaks for up to two years after fully used
- These Energizer AA batteries hold power for up to 12 years in storage
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | E91BP-4 |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | E91BP-4 |
| Product Name | Max Alkaline AA Batteries |
| Product Description | Power the devices you love with Energizer MAX Alkaline AA Batteries. These Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play, whether you need remote batteries, clock batteries, or backup batteries for your child's favorite toys and games. Energizer's #1 longest-lasting MAX, these double A batteries keep your favorite devices running longer. Powerseal Technology helps protect your devices against damaging leaks for up to two years after these AA Energizer MAX Batteries are fully used. With a shelf life of up to 12 years in storage, these long lasting batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on the power of Energizer MAX AA Batteries to power your everyday electronics. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Battery |
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 1150 mAh |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 4.2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 3.57 oz |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.