Energizer Vision LED Headlamp
Stock #EVEHDA32E
$22.99
/ 1 Pack
- 1 + $22.99 PK
LED - 100 lm Lumen - 3 x AAA - Battery - Impact Resistant, Water Resistant - Blue - 1 Pack
- Comfortable, washable band with pivoting headlight to direct the light beam where you need it
- 2 light modes control brightness level for easy use in various conditions
- Powerful light beam reaches up to 50 meters and toggles between high or low light modes; control runtime with a switch
- Durable construction resists damage from drops up to 1 meter high for worry-free use whether you're hiking, biking or climbing
- Included AAA batteries provide up to 7 hours of operation
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | HDA32E |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Vision |
| Product Name | Vision LED Headlamp |
| Product Description | Light your way out of the dark with the ultra-comfortable, hands-free Energizer Vision LED Headlamp. Its pivoting head, up to 50-meter beam, and impact-resistant construction (for drops up to 1 meter high) make it an ideal choice for camping enthusiasts, early-morning dog walkers, and late-night hikers. Its pivotable head design lets you direct your light from high (great for biking, hiking, or hunting) to low (perfect for reading or using as a work light). The comfort of its stretchable, washable band makes it easy for you to adjust its size from small to large. Give a round of applause for this hands-free, lightweight Energizer Vison LED Headlight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Head Light |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Luminance Flux | 100 lm |
| Beam Distance | 164.04 ft |
| Features |
|
| Controls | Slide Switch |
| Durability |
|
| Number of Batteries | 3 |
| Battery Size | AAA |
| Battery Life | 7 Hour |
| Power Source | Battery |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| LED Color | White |
| Height | 2" |
| Width | 5" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | ANSI/NEMA FL 1 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Cambodia |
| Additional Warranty Information |
MANUFACTURER'S WARRANTY |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.