Fellowes Literature Organizer - 48 Compartment Sorter, Dove Gray
Stock #FEL25081- 1 + $389.99 EA
48 Compartment(s) - Compartment Size : 2.50" x 9" x 11.62" - 34.69" Height x 38.25" Width x 11.88" Depth - Corrugated - Dove Gray - Fiberboard, Wood - 1 Each
- Organizes literature, mail, forms and more
- Faster and easier assembly
- 48 letter-size sorting compartments
- Corrugated divider system with high-strength frame
- Includes plastic finishing channels and self-adhesive labels for easy file identification
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 25081 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Model | 25081 |
| Product Name | Literature Organizer - 48 Compartment Sorter, Dove Gray |
| Product Description |
Literature organizer is perfect for organizing sales literature, mail forms or any other type of letter, legal or printout-size document. Finish complements any office decor so this organizer is ideal for use in literature rooms, mailrooms, by fax machines, laser printers or any area where documents and forms are stored, created or distributed. Organizer is made of 5/8" thick, melamine, laminated wood shell and a 200 lb. test corrugated, fiberboard divider system. Organizer includes 48 sorting compartments and self-adhesive labels for individual compartment identification. Letter-size compartments measure 9" wide x 11-5/8" deep x 2-1/2" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
| Total Number of Compartments | 48 |
| Compartment Height | 2.50" |
| Compartment Width | 9" |
| Compartment Depth | 11.62" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dove Gray |
| Product Material |
|
| Height | 34.69" |
| Width | 38.25" |
| Depth | 11.88" |
| Weight (Approximate) | 41.13 lb |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Internal Dimension: 2.50 x 9.00 x 11.63 |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.