Fellowes Galaxy-E 500 Electric Comb Binding Machine & Starter Kit
Stock #FEL5218301
$1,161.20
/ 1 Each
- 1 + $1,161.20 EA
CombBind - 500 Sheet(s) Bind - 28 Punch - Letter - 6.5" Height x 19.6" Width x 17.8" Depth - Metallic Silver, Black
- Effortless electric operation - just push the button to punch
- Punches up to 28 sheets at a time and binds up to 500 sheets with a 2" comb
- Use removable binding mechanism separately for increased productivity
- Loads vertically for accurate punch alignment
- Adjustable edge guide for easy document centering
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5218301 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Galaxy |
| Product Model | E 500 |
| Product Name | Galaxy-E 500 Electric Comb Binding Machine & Starter Kit |
| Product Description | Designed for frequent use in a large office environment, the heavy duty Fellowes Galaxy E Comb Binding Machine punches up to 25 sheets at a time and Binds up to 500 sheets with a 2 Inches comb. Vertical document loading ensures accurate punch alignment. Removable binding mechanism can be used separately for increased productivity. Releasable dies for different document sizes. Features built-in comb storage tray with integrated document measurement device for added convenience and quick set-up. Adjustable edge guide centers documents with ease. Includes front-access waste tray and binding starter pack (contents: 20 pk assorted kit). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Binding Machine |
| Binding Type | CombBind |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 500 |
| Maximum Punching Sheet Capacity | 28 |
| Binding Size Standard | Letter |
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 6.5" |
| Width | 19.6" |
| Depth | 17.8" |
| Weight (Approximate) | 29.76 lb |
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 2 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.