Fellowes Callisto 125 Laminator & Pouch Starter Kit
Stock #FEL5729101
$404.28
/ 1 Each
- 1 + $404.28 EA
Pouch - 12.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 4.3" Height x 22.5" Width x 6.3" Depth
- Rapid 1-minute warm-up with InstaHeat Technology
- Hot lamination for 3 mil or 5 mil as well as cold pouches
- Pouch tracking system will auto-reverse pouch out in case of misfeeds
- HotSwap Technology allows you to change between different pouch and document thicknesses without waiting
- Unique HeatGuard Technology keeps heat inside so laminator is comfortable to touch
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5729101 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Callisto |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Callisto 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Product Description | Designed for small office applications, the Callisto 125 Laminator accommodates 12-1/2" wide documents and features HotSwap Technology that allows you to instantly change pouch and document thickness without waiting. Unique HeatGuard Technology keeps heat inside so the laminator is comfortable to touch. Use the three temperature settings for laminating both 3 and 5 mil hot pouches and cold self-adhesive pouches. Laminator is ready for heated lamination in 1 minute and laminates 19" per minute. Reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Carrying handle allows easy transport. Laminator also includes exit sensor with auto reverse, exit tray, color refresh and a laminating starter kit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Speed | 1.6 ft/min |
| Features |
|
| Controls |
|
| Status Indicators |
Ready Indication (Light & Beep) |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 480 W |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 4.3" |
| Width | 22.5" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years |
-
Fellowes ImageLast Thermal Laminating Pouches - Sheet Size Supported: Letter 9" Width x 11.50" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 3 mil Thickness - Type G - Glossy - for Document, Photo, Menu - Durable, UV Resistant, Fade Resistant, Water Resistant, Jam-free, Photo-safe, Dry Erase Friendly - Clear - 1 Box
Stock #FEL52454 -
Fellowes Letter-Size Laminating Pouches - Sheet Size Supported: Letter 9" Width x 11.50" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 5 mil Thickness - Type G - Glossy - for Document, Letter - Durable, UV Resistant, Fade Resistant, Water Resistant, Jam-free, Photo-safe, Dry Erase Friendly - Clear - 100 / Pack
Stock #FEL52040
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.