Fellowes Jupiter2 125 Laminator & Pouch Starter Kit
Stock #FEL5734101
$588.29
/ 1 Each
- 1 + $588.29 EA
Pouch - 10 mil Lamination Thickness - 5.1" Height x 21.3" Width x 8.2" Depth
- Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting
- Warms up in 1 minute with InstaHeat technology
- Rapid laminating speed up to 30" per minute
- Advanced Pouch Tracking System detects and reverses pouch in case of misfeeds
- Laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5734101 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Jupiter |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Jupiter2 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Product Description |
Advanced, six-roller laminator delivers rapid laminating speed up to 30" per minute. InstaHeat warm-up technology starts the laminator in a minute. Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. Advanced Pouch Tracking System detects and reverses pouch in case of misfeeds. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Robust, six-roller system provides superior lamination quality. Laminator laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches. It includes a laminating starter pack. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Hot Laminator |
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Thickness | 10 mil |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Speed | 2.5 ft/min |
| Features |
|
| Product Color |
|
| Height | 5.1" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage | Pouch |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.