Bankers Box Brocade Literature Sorter
Stock #FEL6171301
$49.63
/ 1 Each
- 1 + $49.63 EA
Compartment Size : 2.13" x 9" x 12" - 10.30" Height x 19.50" Width x 12.40" Depth - Desktop - 60% Recycled - White - 1 Each
- Ideal for managing lighter workflow
- Organizes mail, forms, catalog sheets or any letter-size literature
- Includes plastic channels and labels for setting up a desktop index system
- Stylish decorative colors blend with any decor
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6171301 |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Name | Brocade Literature Sorter |
| Product Description |
Ideal desktop organizer manages lighter workflow while organizing mail, forms or other letter-size literature in eight compartments. Each compartment measures 19-1/2" wide x 12-3/8" deep x 10-1/4" high. Stylish Brocade design in black and white blends with any decor. Organizer includes plastic channels and labels for setting up a desktop index system. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
| Compartment Height | 2.13" |
| Compartment Width | 9" |
| Compartment Depth | 12" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Product Color | White |
| Height | 10.30" |
| Width | 19.50" |
| Depth | 12.40" |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.