Floortex AFS-TEX® 2000 Black Active Anti-Fatigue Mat - 20" x 32
Stock #FLRFCA22032BK
$109.53
/ 1 Each
- 1 + $109.53 EA
32" Length x 20" Width x 0.700" Depth x 0.700" Thickness - Rectangular - Polyurethane - Black - 1 Each
- Cushioned comfort to fight fatigue while standing to work
- Reduces strain on feet, legs, knees and back joints
- Ergonomic print design encourages progressive movement while standing
- Antimicrobial additive will not wear away for improved hygiene
- Product size: Rectangular 20" x 32
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | FCA22032BK |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | AFS-TEX® |
| Product Name | AFS-TEX® 2000 Black Active Anti-Fatigue Mat - 20" x 32" |
| Product Description | AFS-TEX 2000 Anti-Fatigue Mat provides optimum compression levels for body support and comfort. The cushioned yet supportive standing surface reduces the strain on feet, legs knees and back joints that can be caused through prolonged standing. Ergonomic print design encourages continual foot movement that stimulates blood flow in feet and lower legs to increase metabolism for maximum fatigue relief. Built-in, antimicrobial active ingredient will not wear away or wash off. It works 24/7 for the life of the product. It is ideal for users who like to work without footwear. High-gauge, 18mm polyurethane construction reduces pressure on your body. Anti-fatigue, nontoxic mat is phthalate-free and free from formaldehyde and toxic heavy metals so it is safe for use around children and pets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
| Mat Width | 20" |
| Mat Depth | 0.700" |
| Mat Length | 32" |
| Mat Thickness | 0.700" |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Additional Warranty Information |
10-YEAR LIMITED |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.