PURELL® Soap Dispenser
Stock #GOJ773401Automatic - 1.27 quart Capacity - Touch-free, Refillable, Wall Mountable - Graphite - 1 Each
- Satisfy those who trust the overall cleanliness of a facility when they see PURELL products in use - promote well-being and impress your customers with the PURELL ES8 Soap Dispenser
- Built on more than 65 years of dispensing innovation, the PURELL ES8 Soap Dispenser refills are equipped with a factory-sealed nozzle to eliminate the risk of contamination
- ES8 dispensers use Energy-on-the-Refill technology to eliminate battery replacements, simplifying the maintenance process and helping decreasing labor
- Automatically dispenses the perfect amount of soap for handwashing; refills are available in a variety of gentle, effective formulations
- Includes adhesive mounting adhesive and 4 C batteries (refills not included)
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 773401 |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Soap Dispenser |
| Product Description | Always ready touch-free hand soap dispenser with Energy-on-the-Refill: a coin cell battery integrated into the refill. Elegant design complements any décor. LOCK OR NOT™ technology converts to a locking system. Calibrated to provide optimal dose for effective hand hygiene. Holds 1.2 L Purell ES8 Healthy Soap™ refill (not included). ADA Compliant. Graphite. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
| Operating Mode | Automatic |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 9.1" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 3.4" |
| Compatibility | PURELL ES8 1200 ml Healthy Soap Refill |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Guaranteed Reliability: We stand behind for the life of the dispenser |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.