House of Doolittle Bar Harbor Triple Month Wall Calendars
Stock #HOD342- 1 + $16.08 EA
Julian Dates - Monthly - 14 Month - December 2025 to January 2027 - 3 Month Single Page Layout - 12" x 17" Sheet Size - 1.50" x 1.38" Block - Wire Bound - Blue, Gray - Paper - 1 Each
- 1-page-per-3-month format with ruled daily blocks
- Ranges 12 months from January to December
- Wire-bound with an eyelet for easy hanging
- Count of days/days remaining; past and future months above and below the current month
- Page size: 12" x 17"; Block size: 1-1/2" x 1-3/8"; 100% post-consumer material
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 342 |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Bar Harbor Triple Month Wall Calendars |
| Product Description |
Wall calendar offers a three-month view on a single page for easy planning. Planning pages range 12 months from January to December. Each page features the current month in a larger size with ruled daily blocks (1-1/2" x 1-3/8"), national and religious holidays, Sunday-through-Saturday scheduling, and count of days/days remaining. Past and future months above and below the current month have unruled daily blocks. Calendar pages are printed in wedgwood blue and gray. Wall calendar features wire binding with an eyelet for hanging. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Sheet Width | 12" |
| Block Height | 1.50" |
| Block Width | 1.38" |
| Single Page Layout | 3 Month |
| Binding Type | Wire Bound |
| Time Period | 14 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2025 |
| End Month | January |
| End Year | 2027 |
| Mount Type | Wall |
| Features | Eyelet |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Non-Returnable | ✔ |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.