Lorell Oversized Chair Mat for Hard Floors - 60" x 79
Stock #LLR02358
$299.76
/ 1 Each
- 1 + $299.76 EA
Hard Floor - 60" Width x 79" Depth x 0.075" Thickness - Rectangular - Polycarbonate - Clear - 1 Each
- Clear polycarbonate protects floors from damage
- Strong, durable construction
- For use on hard floors
- Smooth, easy-glide surface for effortless chair movement
- Easy-glide surface for effortless chair movement
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02358 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Oversized Chair Mat for Hard Floors - 60" x 79" |
| Product Description | Durable polycarbonate chair mat is designed for use on all types of hard floors. The extra-large size makes it ideal for a variety of work space setups while providing reliable floor protection. Made from clear, resilient polycarbonate with double the impact strength of PVC, it resists cracking, curling, discoloration and odors and is 100-percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 60" |
| Mat Depth | 79" |
| Mat Thickness | 0.075" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Hard Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.