Lorell Mobile Mesh Back Nesting Chairs
Stock #LLR41846
$455.73
/ 2 / Carton
- 1 + $455.73 CT
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Metal Frame Material - 2 / Carton
- Convenient seating for guests and training participants
- Nesting design for compact storage
- Mobile on nylon casters for easy setup
- Mesh back for breathable support
- Fabric-upholstered seat for comfort
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 41846 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Nesting |
| Product Name | Mobile Mesh Back Nesting Chairs |
| Product Description | Mesh Back Nesting Chairs feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Breathable mesh back conforms to your body. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Back Style | Mesh |
| Frame Material | Metal |
| Number of Casters | 4 |
| Casters Material | Nylon |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Height | 35.4" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 22.9" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | 5 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.