Lorell Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60
Stock #LLR69169
$117.21
/ 1 Each
- 1 + $117.21 EA
Hard Floor, Wood Floor, Vinyl Floor, Tile Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.095" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69169 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Product Description | Clear, rectangular vinyl chair mat for hard floors features a straight edge for easy chair movement. The clear surface protects hard floors from scuffs, caster damage and everyday wear while letting your flooring show through. Made from high-quality vinyl, it is free from phthalates, tin, lead, cadmium and BPA, and it resists cracking, chipping or breaking under normal use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.095" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features | Straight Edge |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.