Lorell Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 51
Stock #LLR69707
$152.69
/ 1 Each
- 1 + $152.69 EA
Hard Floor, Vinyl Floor, Tile Floor, Wood Floor - 53" Length x 48" Width x 51" Depth x 0.075" Thickness - Rectangular - Polycarbonate - Clear - 1 Each
- Extremely durable & protects hard floors
- Easy-glide surface for smooth chair movement
- Made from 50% recycled, eco-friendly polymer with high impact strength - 100% recyclable
- Free from phthalates, tin, lead and cadmium - child & pet safe
- Clear design shows off your flooring
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69707 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 51" |
| Product Description | Durable, rectangular chair mat designed for use on hard floors features a straight edge for easy chair movement and a smooth, easy-glide rolling surface for caster chairs. Made from a clear, high-impact polymer that resists cracking, curling, discoloration and odors, it provides reliable floor protection. It is free from phthalates, PVC and toxic chemicals while remaining 100-percent recyclable. Clear chairmat lets the beauty of your hard floor show through. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 51" |
| Mat Length | 53" |
| Mat Thickness | 0.075" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.