Lorell LED Contemporary Floor Lamp
Stock #LLR99967
$159.15
/ 1 Each
- 1 + $159.15 EA
65" Height x 12" Width - 10 W LED Bulb - Brushed Nickel - Floor-mountable - Silver - for Living Room, Office, Lobby
- Brushed nickel finish elegantly blends with virtually any room
- LED bulb produces bright light to enhance your visibility in dark settings
- Wide, round base prevents tipping for safe use
- Perfect for living areas, lobbies, offices and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99967 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | LED Contemporary Floor Lamp |
| Product Description | This floor lamp features a brushed nickel finish and white linen shade to elegantly coordinate with nearly any room. 10-watt LED bulb produces a bright light to increase your visibility in dark settings. Floor lamp is perfect for living areas, lobbies, offices and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Floor Lamp |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Number of Bulbs/Tubes Supported | 1 |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Finishing | Brushed Nickel |
| Shade Color | White |
| Mount Type | Floor-mountable |
| Application/Usage |
|
| Power Consumption | 10 W |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 65" |
| Width | 12" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.