Command Display Ledges
Stock #MMMHOM23S2ES
$33.25
/ 2 / Pack
- 1 + $33.25 PK
3" Height x 4" Width x 3.5" Depth - Slate - Plastic - 2 / Pack
- Dress up your blank walls and display your small decor
- Easy to hang - no tools required
- Damage-free hanging - holds strongly and removes cleanly
- Works on a variety of indoor surfaces
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | HOM23S2ES |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Display Ledges |
| Product Description | The Command Display Ledges are simple to hang - no tools required. They are great for displaying framed photos and small decorations. Using the revolutionary Command Adhesive, the Command Display Ledge holds strongly on a variety of surfaces, including paint, wood, tile and more. Yet, it also comes off cleanly - no holes or sticky residue - providing a great alternative to damaging screws and nails. Reusing the Command Display Ledge is as easy as applying Command Refill Strips so you can take down, move and reuse it again and again. The Display Ledge holds up to 2 lb. and comes with eight foam strips. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Shelf Ledge |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Slate |
| Product Material | Plastic |
| Material Details |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 3" |
| Width | 4" |
| Depth | 3.5" |
| Package Contents |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.