Pendaflex Letter Recycled End Tab File Folder
Stock #PFX13160
$122.61
/ 50 / Box
- 1 + $122.61 BX
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 Fastener - 2" for Folder - 2 Plys - Manila - Laminated, Reinforced - 10% Recycled - 50 / Box
- Polylaminate reinforcement on bottom score to strengthen wear point
- Two 2" capacity fasteners in positions No. 1 and No. 3 - top right inside and top left
- Double-ply, full-cut tabs
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 13160 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Laminated Spine Manila End Tab Folders |
| Product Description |
Bonded-style fastener folders are polylaminate reinforced on the bottom score and have double-ply, full-cut tabs. Reinforcement on the bottom prevents bursting or splitting for exceptional strength and durability. Letter-size folders are made of extra heavy, 11 point manila stock. Each folder has two 2" capacity fasteners in positions No. 1 (right top) and No. 3 (top left). |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Accessibility | Book Fold |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
| Color | Manila |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.