Pendaflex Straight Tab Cut Letter Recycled End Tab File Folder
Stock #PFX13240
$147.10
/ 50 / Box
- 1 + $147.10 BX
2" Folder Capacity - 8 1/2" x 11" - 400 Sheets Capacity - 2 Fastener - 14 pt. - Manila - Laminated, Reinforced Spine, Burst Resistance, Split Resistant, Straight Cut Tab, Double-ply Reinforced Top, Acid-free - 10% Fiber Recycled - 50 / Box
- Reinforced bottom prevents bursting or splitting
- Bonded fasteners in positions No. 1 and 3 keep documents secure
- Straight-cut tabs are double-ply reinforced for frequent use
- Acid-free construction prevents yellowing for lasting appearance
- Extra-heavy, 14 point stock offers exceptional strength and durability
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 13240 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | End Tab Manila Fastener Folders |
| Product Description | For exceptional strength and durability, these laminated spine, end-tab folders are reinforced on the bottom to prevent bursting or splitting. Two bonded fasteners in positions No. 1 and 3 keep documents secure in the folder. Straight-cut tabs are double-ply reinforced for frequent use. Acid-free folders are made of extra-heavy, 14 point manila stock. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Folder Capacity | 2" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Features |
|
| Color | Manila |
| Height | 4" |
| Width | 10 9/16" |
| Length | 12 3/8" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% Fiber |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.