Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
Stock #PFX1453718PT
$106.65
/ 50 / Box
- 1 + $106.65 BX
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 1 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 18 pt. - Manila - Manila - Tear Resistant, Bend Resistant, Rigid, Durable - 10% Recycled - 50 / Box
- 2" embedded fasteners located on front and back covers
- 3/4" expansion
- 1/3-cut tabs in assorted positions
- 2 fasteners: position 1 and 3
- 18 point manila
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 1453718PT |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Heavy-duty Fastener Folders |
| Product Description | Heavy-duty fastener folders are ideal for frequently handled files and long-term use. Extra-durable, 18 point covers resist bending and tearing. Rigid cover provides stable writing surface. Design also features 2" embedded fasteners in position No. 1 and 3 (front and back covers), 1/3-cut tabs in assorted positions and a 3/4" expansion. Each folder holds letter-size documents. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 1 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 18 pt. |
| Features |
|
| Color | Manila |
| Product Material | Manila |
| Height | 10 1/4" |
| Width | 2 2/5" |
| Length | 17 1/2" |
| Weight (Approximate) | 6.40 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.