Pendaflex File Jacket
Stock #PFX50992
$19.44
/ 5 / Pack
- 1 + $19.44 PK
Assorted - 5 / Pack
- Durable design provides lasting strength through frequent use
- Sealed sides keep documents securely contained
- Expandable construction offers additional space for growing files
- Thumb-cut top provides easy access to your files
- Solid color allows you to color-code your documents
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Pendaflex |
| Manufacturer Part Number | 50992 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Solid Color File Jackets |
| Product Description | File jacket features a durable design that is resistant to wear, tear and moisture to stay strong through frequent handling. File jacket is sealed on three sides to hold your documents securely. Expandable construction provides more room as your collection of files grow. Thumb-cut top allows quick access to your documents to prevent accidental tears. Solid color allows you to color-code your files for efficient organization. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Color | Assorted |
| Height | 1" |
| Width | 9 1/2" |
| Length | 11 3/4" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.