Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
Stock #PFX615F213BLU
$118.41
/ 25 / Box
- 1 + $118.41 BX
8 1/2" x 11" - 200 Sheets Capacity - 1" Expansion - 2 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard - Light Blue - 60% Recycled - 25 / Box
- Easily organizes your growing files and projects
- 2" fasteners to keep your documents secure
- 25 point, pressboard stock withstands heavy use
- 3/4" wide tabs are embossed for color-coded labels
- Holds letter-size files, documents and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 615F2 1/3 BLU |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Pressboard Fastener Folders, Letter Size, Light Blue, 1" Expansion, 1/3 Cut |
| Product Description | File folders with fasteners feature durable, 25 point pressboard construction and matching Tyvek tape spines for added strength. Each folder expands up to 1" to hold your letter-size documents. Each includes 2" capacity embedded fasteners in positions No. 1 and 3 and 1/3-cut top tabs. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 200 Sheets |
| Expansion Size | 1" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Location | Front & Back |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Accessibility | Book Fold |
| Features |
|
| Color | Light Blue |
| Product Material | Pressboard |
| Height | 3" |
| Width | 10 1/4" |
| Length | 12 3/16" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.