Pendaflex 1/3 Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
Stock #PFX616F213BLU
$139.57
/ 25 / Box
- 1 + $139.57 BX
8 1/2" x 14" - 1" Expansion - 2 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard - Blue - Tyvek Tape Spine, Heavy Duty, Durable - 60% Recycled - 25 / Box
- Easily organizes your growing files and projects
- 2" fasteners to keep your documents secure
- 25 point, pressboard stock withstands heavy use
- 3/4" wide tabs are embossed for color-coded labels
- Holds legal-size files, documents and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 616F2 1/3 BLU |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Pressboard Fastener Folders |
| Product Description | File folders with fasteners feature durable, 25 point pressboard construction and matching Tyvek tape spines for added strength. Each folder expands up to 1" to hold your legal-size documents. Each includes 2" capacity embedded fasteners in positions No. 1 and 3 and 1/3-cut top tabs. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Location | Front & Back |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Accessibility | Book Fold |
| Features |
|
| Color | Blue |
| Product Material | Pressboard |
| Height | 3" |
| Width | 10 1/4" |
| Length | 12 3/16" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.