Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
Stock #PFX9200T13
$118.98
/ 25 / Box
- 1 + $118.98 BX
8 1/2" x 11" - 1" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard, Tyvek - Blue - Reinforced Gusset, Heavy Duty - 60% Recycled - 25 / Box
- Letter-size file folder with 1/3-cut tab on assorted positions
- Ideal for heavy-duty, bulky records
- 1" expansion with extra-strong, reinforced, rip-proof tape gusset at bottom
- 25 point Blue pressboard
- 25 / Box
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 9200T 1/3 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | 1/3-cut Pressboard Expansion Folders |
| Product Description | Use these pressboard folders for heavy-duty and bulky records. 25 point blue pressboard offers a sturdy construction. Folders offer a 1" expanding, extra-strong, tape-reinforced gusset at bottom; 9-1/2" height; and 1/3-cut tabs in assorted positions. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Accessibility | Book Fold |
| Features |
|
| Color | Blue |
| Product Material |
|
| Height | 9 1/2" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.