Pendaflex 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
Stock #PFXFP313
$146.41
/ 25 / Box
- 1 + $146.41 BX
8 1/2" x 14" - 2 Fastener - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard - Blue - 60% Recycled - 25 / Box
- Built-in fasteners securely organize files and documents
- Expandable design holds up to 400 letter-size papers
- 1/3-cut tabs are in assorted positions for easy identification
- 25 point Pressboard offers rigidity and strength
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | FP313 |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Pressboard Expansion Fastener Folders |
| Product Description | Sturdy fastener folders feature two built-in fasteners to securely hold papers in the folder. Fasteners in positions No. 1 and 3 also add more storage options. Expansion is strengthened by reinforced tape gussets so it can hold up to 400 sheets. 1/3-cut tabs are in assorted positions for easy identification. Fastener folders are made of 25 point pressboard for rigidity and strength. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Color | Blue |
| Product Material | Pressboard |
| Height | 14 5/8" |
| Width | 9 1/2" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.