Quality Park 9 x 12 Booklet Envelopes with Open Side
Stock #QUA37682
$168.01
/ 250 / Box
- 1 + $168.01 BX
Catalog - #9 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - White - 250 / Box
- Perfect for standard-size documents when folding is undesired; ideal for mailing and organizing in home and office settings
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
- Opens on the long side for easier inserting and retrieving contents
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37682 |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Booklet Envelopes with Open Side |
| Product Description | 9" x 12" booklet envelopes are made with durable stock for home or office mailing, organizing and storing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Envelopes open on the long side for easier inserting and removing. They are made from sturdy, 24 lb. white wove stock to withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. They are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flaps ensure a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #9 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Side |
| Features | Self-adhesive |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.