Quality Park Preprinted Reusable Legal Envelopes
Stock #QUA89701
$271.61
/ 100 / Box
- 1 + $271.61 BX
Document - 14 3/4" Width x 10" Length - Buff - 100 / Box
- Preprinted for a variety of legal uses
- Ungummed flaps allow convenient repeated use
- Perfect for hand-delivering important items
- Heavyweight cameo buff is durable for enhanced security
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 89701 |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | Preprinted Reusable Legal Envelopes |
| Product Description | Envelopes are perfect for transporting and storing your papers and briefs relating to a particular case. Preprinted design features spaces for notes on orders entered, papers served or filed, and correspondence or conferences. Ungummed flap allows you to use these envelopes repeatedly and is perfect for hand-delivering important items. Heavyweight cameo buff envelopes are very durable for enhanced security. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Mailer |
| Mailer/Envelope Type | Document |
| Mailer/Envelope Width | 14 3/4" |
| Mailer/Envelope Length | 10" |
| Features | Heavyweight |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Buff |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.