Quality Park No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes
Stock #QUA90130
$101.83
/ 500 / Box
- 1 + $101.83 BX
Single Window - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
- Blue tint pattern makes it impossible to see the details of the contents even when held up to light
- Moisture-activated, gummed flap for a secure seal
- Made from premium, 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 90130 |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes |
| Product Description | No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes offer many options for your standard mailing and shipping needs. Moisture-activated, fully gummed flap provides a secure seal. 24 lb. bright-white stock and contemporary side seams give mailings a professional look. Blue security tint keeps contents confidential while in transit. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Features | Security Tint |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.