Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Containers
Stock #RCP1956185CT
$429.15
/ 4 / Carton
- 1 + $429.15 CT
23 gal Capacity - Handle, Durable - 30" Height x 22" Width x 11" Depth - Blue - 4 / Carton
- 80% easier to remove liners with venting channels
- Increases productivity, reduces risk of working injury
- Quick, knot-free liner changes with bag cinches
- Space-saving profile to fit even in small spaces
- Easy to move with side handles
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 1956185CT |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Slim Jim |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Containers |
| Product Description | This Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Waste Container |
| Capacity | 23 gal |
| Features |
|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 30" |
| Width | 22" |
| Depth | 11" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.