Rapid Stapler Electric 5080E
Stock #RPD90147
$799.92
/ 1 Each
- 1 + $799.92 EA
Staples Upto 90 Sheet - Staple Size: 2" - Black - 1 Each
- Patented cartridge stapling technology
- Parts most subject to wear are replaced with each new cartridge
- Flat-clinch technology reduces paper stacks by up to 30%
- Adjustable throat depth
- Low-staple indicator
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 90147 |
| Brand Name | Rapid |
| Product Model | 5080E |
| Product Name | Stapler Electric 5080E |
| Product Description | Durable electric stapler with patented cartridge stapling technology staples up to 90 sheets. Staple 5,000 times before replacing the staple cartridge. Each new cartridge replaces worn parts. Flat Clinch technology reduces paper stacks by 30 percent. Low-staple indicator alerts you when you need to reload. Stapler reloads from the front. Extremely quiet, low-vibration operation is designed to perform at least 500,000 stapling operations. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Stapler |
| Staple Size | 2" |
| Sheet Capacity | 90 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features | Flat Clinch |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.3" |
| Width | 7" |
| Length | 16.5" |
| Weight (Approximate) | 6.56 lb |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Limited Warranty | 2 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.