Safco Steel Compact Machine Stand
Stock #SAF1871GR
$663.15
/ 1 Each
- 1 + $663.15 EA
200 lb Load Capacity - Hinged Door - 27.38" Height x 17.25" Width x 17.25" Depth - Floor - Laminate - Steel - Gray
- Fits neatly into smaller areas for added storage
- Single door features pocket for manuals and maintenance records; storage compartment with fixed supply shelf
- Made of 22-gauge steel with scratch-resistant laminate top
- Offers 4 Locking Wheel casters (2 locking)
- Supports up to 200 lb.
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1871GR |
| Brand Name | Safco |
| Product Model | 1871GR |
| Product Name | Steel Compact Machine Stand |
| Product Description |
Machine stand fits neatly into smaller areas and holds up to 200 lb. Store frequently used office supplies on open area (15-1/4" wide x 17" deep x 5" high) under the top. The storage area below features a piano-hinged door and fixed supply shelf. Steel cabinetry is made of 22 gauge steel. Scratch-resistant laminate top measures 17-1/4" wide x 17-1/4" deep. Machine stand rolls on four dual-wheel swivel casters (two locking). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printer Stand |
| Platform Size | 17.25" Width x 17" Depth |
| Storage Compartment Door Type | Hinged Door |
| Total Number of Doors | 1 |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Caster Type | Locking Wheels |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Laminate |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Height | 27.38" |
| Width | 17.25" |
| Depth | 17.25" |
| Weight (Approximate) | 34 lb |
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Thailand |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime Warranty |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.