Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
Stock #SMD10410
$51.60
/ 50 / Box
- 1 + $51.60 BX
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 14 pt. - 1 Plys - Blue, Red, Green, Yellow - Heavyweight, Durable - 10% Recycled - 50 / Box
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Made from heavyweight stock for extra durability
- 12-13 each of red, blue, green and yellow
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10410 |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab Oversized Tab File Folder |
| Product Description | Find critical files fast with SuperTab file folders. Heavyweight folders deliver nearly double the labeling area of standard folders so you can use larger text or more lines of description on your label. Oversized, 1/3-cut tabs in assorted positions actually provide a 90 percent larger label area. Each durable folder is made of 14 point, colorful stock to withstand heavy use and is scored for 3/4" expansion. Speed filing and retrieval time by using color to categorize different types of folders. SuperTab Heavyweight Folders fit any vertical or lateral filing system. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Orientation | Vertical |
| Number of Plys | 1 |
| Features |
|
| Color |
|
| Height | 8 5/8" |
| Weight (Approximate) | 1.54 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.